פיסול כאמנות דקורטיבית

פסלים לבית או למשרד

התפרסם בתאריך 07/02/2018
פסלים הם אחד מביטויי האמנות הפלסטית החזקים ביותר. שכן, בניגוד לציור שהוא דו מימדי, לפסל נוסף מימד העומק, שנותן לו כוח ונוכחות במרחב, שציור אינו יכול לבטא.

למעשה, הפיסול הוא אחד מענפי היצירה המוקדמים ביותר, וכבר בתקופת הפרהיסטוריה ניתן למצוא פיסול קטן מימדים של דמויות אנושיות ואלים. ממצאים מהעת העתיקה הצביעו על פיסול נרחב ביוון וברומא העתיקות, וזאת לצד פיסול באמנות מצרים העתיקה. בימי הביניים היתה זו הדת ש"חיזקה" את מעמדו של הפסל, בעיקר בצורת  תבליטים שקישטו את מבני הכנסיות. בעת החדשה, עם התנתקותה היחסית של האמנות מעולם הדת בתקופת הרנסאנס, חזר הפיסול ורכז מעמד עצמאי. הפיסול המודרני העכשווי לבש צורה חדשה, בד בבד עם התפתחות תפיסת הזמן והמרחב באמנות המודרנית. פיסול במאה ה-20 כבר אינו מייצג את המציאות דווקא, אלא מייצג בעיקר את עצמו, כפי שניתן לראות בין השאר בפיסול בסגנון הפופ ארט. הפיסול המודרני מערבב מגוון רחב של סגנונות.
מבין הפסלים המפורסמים בעת החדשה ניתן למנות את אלברטו ג'אקומטי, ברניני, מיכאלאנג'לו, אדגר דגה, גאבו, דיויד סמית', הנרי מור. פסלים ישראליים מפורסמים - מנשה קדישמן, יצחק דנצינגר, מיכה אולמן, יעקב אגם, בתיה לישנסקי, דני קרוון, יחיאל שמי, יגאל תומרקין, סיגלית לנדאו, דב פייגין ועוד. ישנם ציירים ישראליים שעסקו גם בפיסול כגון נחום גוטמן, יוסל ברגנר, ערן שקין ועוד.
יחד עם זאת, הנגישות לעולם הפיסול באופן מעט תמוה היא נגישות מוגבלת בדרך כלל, בוודאי שביחס לציורים. המשמעות היא שבעולם האמנות ניתן תמיד לראות הרבה יותר ציורים מאשר פסלים. מספיק להסתכל על גלריות, תערוכות ספרי אמנות או או מוזיאונים כדי להיווכח ביחס הכמותי בין ציורים לפסלים, שנוטה באופן מובהק לציור.
בדומה לעולם הציור, גם בעולם הפיסול כמובן יש סגנונות שונים לפסלים. ניתן למצוא פיסול בסגנון ריאליסטי, פיסול בסגנון מופשט, פיסול בסגנון פופ ארט, פיסול מודרני, פיסול סוריאליסטי ועוד.
גם עולם התוכן של הפיסול יכול להיות מגוון למעשה כמעט ללא סוף. פסלים לאורך ההסטוריה תיארו בפסליהם דמויות אנושיות, חיות, אלים, כלי נגינה, צמחים ועוד. נהוג גם להבחין בין פיסול אנדרטאות או פיסול למרחב הציבורי, שאז גודל הפסלים הוא גדול כך שיצליח לבלוט במרחב, לבין פיסול דקורטיבי, העונה לקטגוריה של "אמנות זעירה", ויכול להתאים לרכישה והצבה בבית, במשרד וכד'.
בנוסף, ניתן למצוא פסלים מחומרים שונים ומגוונים. הפסלים הנפוצים ביותר למכירה הם פסלי ברונזה, פסלי אבן, פסלי חימר, פסלי שיש, פסלי קרמיקה, פסלי מתכת, פסלי בטון, פסלי זכוכית ופסלי עץ. ישנם אמנים שמשלבים חומרים שונים ואף טכניקות שונות באותו פסל. כך לדוגמא האמן עופר רובין, שמשלב בפסליו בטון עם ברזל.
במסגרת חומרי הפיסול הקלאסיים נהוד לפסל בטכניקות שונות, וביניהן טכניקות של גילוף, גריעה, הוספה, כיור, הרכבה, יציקה ועוד. כיום, עם התווספות חומרים חדשים לעולם הפיסול נוספו גם טכניקות, בהתאם לסוג החומר שבו נוצר הפסל, וניתן לראות גם טכניקות של הלחמה, הצמדה ואף תפירה.
מתלבט וזקוק לעזרה?
השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:
2022 © כל הזכויות שמורות לבעלי אתר הגלריה און ליין
עיצוב אתריםעיצוב אתרים